Aby zapewnić poprawne działanie wszystkich funkcji strona fineuro.com.pl wykorzystuje ciasteczka (pliki cookies). Dowiedz się więcej. OK

Aktualności

Limit 15 tys. zł w transakcjach gotówkowych od stycznia 2017 roku

Limit 15 tys. zł w transakcjach gotówkowych od stycznia 2017 r.

Od stycznia 2017 roku przedsiębiorcy nie będą mogli rozliczać gotówką transakcji przekraczających 15 000zł. Obecnie limit ten wynosi 15 000 euro. Zmiany przepisów podyktowane są walką z oszustwami podatkowymi. A w jaki sposób wpłynie to na prowadzenie biznesu i księgowości ?

Zmiany w ustawie o podatku od osób fizycznych i prawnych oraz ustawie o swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej zakładają znaczne obniżenie limitu transakcji gotówkowych między firmami. Karą przewidzianą za niestosowanie się do nowych przepisów będzie brak możliwości zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów w tej części, w jakiej płatność została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego.

Co istotne dla przedsiębiorców, limit dotyczy kwoty transakcji, a nie pojedynczej płatności. Oznacza to, że jeśli płatność jest podzielona na kilka rat, sposób płatności – gotówka lub przelew – należy ustalić w zależności od wysokości łącznej sumy wydatków.

Jeśli jednak przedsiębiorca zaliczy wydatek powyżej 15 000 zł opłacony gotówką do kosztów, będzie musiał wprowadzić korektę obniżając koszty lub zwiększając przychody. Zasada ta ma obowiązywać także w sytuacji, w której podatnik nabywa lub wytwarza środki trwałe lub wartości niematerialne lub prawne oraz jeśli płatność została dokonana po zmianie formy opodatkowania na ryczałt. Stąd też, jeśli przedsiębiorca zmienił formę działalności i potem dokonał zbyt dużej płatności gotówkowej, będzie musiał korygować dokumenty podatkowe wstecz, za rok podatkowy poprzedzający ten, w którym zmienił formę opodatkowania. Z kolei osoba, która zlikwidowała firmę, będzie musiała korygować dokumenty z roku, w którym do likwidacji doszło. Płatności powyżej limitu w 2017 roku będą zgodne z nowymi przepisami jedynie wtedy, jeśli będą stanowiły rozliczenie umów zawartych w roku bieżącym i nie przekroczą obecnego limitu 15 tys. euro.

Ponadto, jeśli transakcja gotówkowa przekroczy 15 000zł, czyli złamie zapis w nowym brzmieniu art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca nie będzie mógł liczyć na przyspieszony zwrot różnicy podatku VAT naliczonego nad należnym. W takim przypadki przedsiębiorca może spodziewać się zwrotu VAT w ciągu ustawowych 60 dni. Dotyczy to także strony przyjmującej płatność przekraczającą ustawowy limit.

W praktyce nowe przepisy oznaczają konieczność ustalania między stronami sposobu płatności przed jej dokonaniem w zależności od kwoty transakcji, ponieważ nowe brzmienie ustawy zarówno dla płatnika, jak i otrzymującego należność, przewiduje konsekwencje podatkowe.

Źródło: www.sage.com.pl

 

 

Coprytight © 2014-2016 - biuro rachunkowe Nowa Huta - księgowa Kraków